image

PeyamaKurd - Ukrayna savaşından bu yana Rusya'ya yaptırımlarını sürdüren Avrupa ülkelerine Rus petrolü sevkiyatının durdurduğu açıklandı. Rus petrol boru hattı işletmecisi Transneft açıklamasında, Rus petrolünün Ukrayna üzerinden güney Avrupa'ya sevkiyatının durdurulduğunu duyurdu.

Avrupa'da Rus petrolüne ilişkin kararı duyuran Transneft'tin yazılı açıklamasında, Rus petrolünü Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya'ya taşıyan Drujba hattının güney kolu için Ukrtransnafta şirketine ön ödeme yapılmasının gerektiği vurgulandı.

Macaristan, Slovakya ve Çekya'ya sevkiyat durdu!

Şirketin yazılı açıklamasında, söz konusu sevkiyat hizmeti için Ukrtransnafta'ya yapılan son ön ödemelerin Transneft'e geri döndüğü bilgisine yer verilerek, ödemelerin Avrupa Birliği'nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle gerçekleştirilemediğine dikkat çekildi.

Gerekli ödemelerin gerçekleşmemesi nedeniyle Ukrtransnafta'nın Transneft'e sevkiyat hizmeti sağlamayı durdurduğu belirtilen açıklamada, bu nedenle Rus petrolünün Ukrayna üzerinden Macaristan, Slovakya ve Çekya'ya sevkiyatının da 4 Ağustos itibarıyla durduğu ifade edildi.

Rusya normalde Drujba hattının güney kolu üzerinden günde 250 bin varil petrol pompalıyordu.