image

PeyamaKurd - DSG ile Suriye rejimine diyalog kurma çağrısında bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bir konferansta yaptığı açıklamada "Kürt sorunu bölgedeki tüm ülkeler için gerçekten bir bomba" ifadesini kullandı. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov İtalya'da yaptığı açıklamada Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG), Suriye yönetimiyle diyalog kurma çağrısı yaptı. 

İtalya’nın başkenti Roma'da düzenlenen Akdeniz Diyalogları MED 2019 dış politika konferansında konuşan Lavrov "Kürt Sorunu bölgedeki tüm ülkeler için gerçekten bir bomba" diyerek Moskova'nın İran ve Türkiye ile birlikte Suriye'deki gerilimi düşürmek için başlatılan Astana sürecine olan desteğini de tekrar dile getirdi. 

ABD'nin yeni füzeler konuşlandırması halinde Rusya'nın bunu yanıtsız bırakmayacağını da belirten Lavron, "Bir ayna tepkisi vereceğiz" diyerek, "Her adıma Rusya'dan tepki verilecek" dedi. 

ABD Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği ile imzaladığı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan Ağustos 2019'da çekilmiş, Washington ardından Asya'ya füze konuşlandırmayı planladığını duyurmuştu.