image

PeyamaKurd - Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesinin, bölgenin durumuna katkı sağlayacağını dile getiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya’nın bunu desteklediğini ifade etti.

Bakanlık Sözcüsü Zaharova, video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği basın toplantısında, Güney Kafkasya’daki gelişmelere dair açıklamalara yer verdi.

Sözcü Zaharova, Ermenistan’ın, Türkiye ile temas kurulması noktasında Rusya’dan destek istediğini belirterek, "Rusya, bu süreçte Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine ilgi duymaktadır ve bu yönde adımlar atmaktadır" ifadesini kullandı.

Rusya’nın söz konusu sürece mümkün olan tüm yollardan destek vermeye devam edeceğini vurgulayan Zaharova, "Elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız. Bu sürecin başlatılmasının, bölgedeki genel durumun iyileştirilmesine katkıda bulunacağına inanıyoruz" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Zaharova açıklamasında, bölgede, barışçıl ve istikrarlı koşulların oluşturulması için adımlar atmayı sürdüreceklerini söyleyerek, "Elbette bölgedeki ticari, ekonomik ve ulaşım bağlarının kurulması ve geliştirilmesine de özel önem verilmektedir" dedi.