image

PeyamaKurd - Moskova yönetimi, Yeni START kapsamındaki unsurlarını geçici olarak denetime kapattığını bildirdi. Açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya ve ABD arasında imzalanan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması (Yeni START) kapsamına giren unsurlarını geçici olarak denetime kapattığını duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Rusya ve ABD arasında imzalanan Yeni START anlaşmasıyla ilgili durum gelişmelere yer verildi.

Tüm unsurlarını denetim faaliyetlerinden çekti!

Yayımlanan açıklamada, ABD'nin silah denetim faaliyetlerini kendisi için uygun şartlarda yeniden başlatmaya çalıştığı ve böylece Rusya'nın ABD'de denetleme hakkından mahrum bırakıldığı vurgulandı.

Bakanlık açıklamasında, "Rusya, ABD'ye diplomatik kanallar üzerinden Yeni START kapsamına giren tüm unsurlarını denetim faaliyetlerinden geçici olarak çektiğini bildirdi" sözleri kullanıldı.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı, anlaşma kapsamındaki denetim faaliyetlerinin yeniden başlatılmasıyla ilgili mevcut sorunların çözülmesi durumunda alınan kararın iptal edileceğini de açıkladı.