image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanlığı, Letonya Parlamentosunun Rusya'yı "teröre destek veren devlet" olarak tanımlaması kararının, uluslararası hukuka aykırı olduğunu dile getirdi.

Bakanlık açıklamasında Letonya Parlamentosu üyelerinin Rusya'yı "teröre destek veren devlet" olarak kabul ettiği anımsatıldı.

Bunun "kışkırtıcı" bir karar olduğu ifade edilen açıklamada, "Letonya Parlamentosunun bu adımı, mevcut uluslararası hukuka aykırı ve BM Tüzüğü'nün 2. maddesinde yer alan devletlerin egemen eşitliğiyle ilgili ilkeyi ihlal ediyor” denildi.

"Letonya yönetiminin Rusya'ya karşı siyaset izlediği, Nazizm'i desteklediği ve kendi vatandaşlarını paralı savaşçı olarak Ukrayna'ya göndermeyi teşvik ettiği" ifade edilen açıklamada, "Letonya milletvekilleri, kışkırtıcı eylemelere son vermeli, ülkesi ve vatandaşlarının çıkarlarına odaklanarak hangi halk tarafından seçildiklerini hatırlamalıdır” sözleri yer aldı.

Letonya’nın Rusya kararına Moskova’dan tepki!

ORC Araştırma, son bir yılda AKP’nin oy değişimlerini gösteren grafiği yayımladı. Buna göre AKP, son bir yılda yüzde 33,4’ten yüzde 27,3’e gerileyerek 6,1 puan kaybetti. AKP, 2018’de oyların yüzde 42,6’sını almıştı

ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, geçen ay yaptıkları ankette ‘cumhur ittifakı’ndaki büyük erimeyi gördüklerini belirtmiş, CHP’nin birinci, AKP’ninse üçüncü parti olma ihtimali olduğunu ifade etmişti.  

ORC Araştırma’nın Twitter’da paylaştığı ankete göre 2018 seçimlerinde yüzde 42,6 oy alan AKP, Ağustos 2021’deki anketlerde yüzde 33,4 oy potansiyeline sahipken, bu ayki ankette yüzde 27,3’e geriledi.