image

PeyamaKurd - Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Ukrayna’nın NATO’ya kabul edilmesi halinde zun yıllar sürecek sorunların ortaya çıkacağını dile getirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodomir Zelenskiy, ülkesinin NATO’ya üye olarak alınması için çağrı ve baskı yapmaya devam ediyor. Rusya ise Ukrayna’nın NATO’ya üye olmasının uzun yıllar boyunca sürecek sorunlara neden olacağı uyarısında bulundu.

Bu açıklamaların sorulduğu Peskov, Ukrayna’nın NATO’ya alınmasının uzun yıllar sürecek sorunlara neden olacağını söyledi.

Peskov, “Maalesef şunu belirtmek isterim ki; bu tavır Kiev yönetiminin masada ne kadar hazırlıksız, isteksiz ve yeteneksiz olduğunu göstermektedir. Ukrayna’nın NATO üyeliği elbette uzun yıllar sürecek sorunlara neden olur. Birçok Avrupa Birliği ülkesi bunun farkında. Ancak Washington, NATO’da son sözü söyleyen ve en çok parayı ödeyen ülke. Bu noktada AB ülkeleri sadece orkestranın itaatkar bir enstrümanı durumundalar” açıklamasında bulundu.

Ayrıca, “Rusya Federasyonu, kendi çıkarlarını koruyacak ve güvenliğini sağlayacaktır. Bu noktada biz NATO’nun genişlemesini ve sınırlarımıza dayanmasını kabul etmiyoruz” dedi.