image

PeyamaKurd - Rusya, taraflardan her ikisinin de talep etmesi durumunda ülkesinin Erdoğan ve Esad’ın bir araya gelmeleri için platform sağlayabileceklerini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, taraflardan her ikisinin de istemesi hâlinde ülkesinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın bir araya gelmeleri için platform sağlayabileceğini duyurdu.

Lavrentyev, Erdoğan ile Esad’ın görüşme olasılığına yönelik şu ifadelere yer verdi:

 “Düşünüyorum ki karşılıklı istek olması hâlinde Rusya, bu görüşme için platform sağlamaya hazır olacaktır. Buna dair şüphem dahi yok.” 

Lavrentyev, “Bu çok önemli bir görüşme, fakat hazırlığı gereken şekilde yapılmalı ve belirli koşulların sağlanmış olması gerekiyor” ifadelerine yer verirken, “Görüşmenin sonucunun da Suriye krizinin taraflarından her birine doğru sinyali vermesi gerekli, böyle olmalı ki söz konusu görüşme krizin çözümüne katkısı olsun” dedi.

Lavrentyev ayrıca, Erdoğan ile Esad’ın olası görüşmesinin düzenlenmesi için farklı düzeylerde arabuluculuk yapmaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.