image

PeyamaKurd- Suriye ordusunun İdlib’e ilerleyişi ile Rusya ve Türkiye arasında tansiyon yükseliyor.

Rusya Astan’ya da Soçi’ye de sadık değil diyen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Rusya’dan yanıt geldi.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Dışişleri Komitesi'nin Başkan Yardımcısı Novikov, Erdoğan'ın, "Rusya, Astana'ya da Soçi'ye de sadık değil" şeklindeki açıklamasını 'tuhaf' olarak yorumladı.

Erdoğan'ın, Rusya'nın, Astana ve Soçi'de varılmış olan anlaşmalara 'sadık olmadığı' yönündeki açıklamaları sorulan Dmitriy Novikov, Erdoğan'ın, Astana ile Soçi'de varılan anlaşmalara Rusya'nın sadık olmadığı biçimindeki demecini 'tuhaf' bulduğunu belirtti.

Novikov, "Rusya ile Türkiye'nin şu anki karşılıklı anlayışı, Astana ve diğer müzakere formatlarının verimsiz olduğuna ilişkin yapılmış tuhaf açıklamalara karşın ilerlememize olanak veriyor" dedi.

Suriye ordusunun İdlib'e yönelik askeri harekatı nedeniyle Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya'ya tepki göstermiş, "Rusya ile gerek Soçi gerek Astana'da bazı görüşmeler, anlaşmalar oldu. Bu anlaşmalara Rusya'nın sadık kalması halinde biz de aynı sadakatle yola devam ederiz. Şu an itibarıyla maalesef Rusya, Astana'ya da Soçi'ye de sadık değil" açıklamasında bulunmuştu.