image

PeyamaKurd- Rusya Devlet Duma sözcüsü Vyacheslav Volodin, Finlandiya sınır kasabası Lappeenranta'da bulunacak bir NATO askeri üssünün çatışma çıkması durumunda, hedef haline geleceğini duyurdu.

Vyacheslav Volodin, Finlandiya medyasında yayınlanan, ülkenin NATO'ya katılmasından sonra yatırımlarda artış bekleyen sınır kasabası Lappeenranta hakkında çıkan bir haber için açıklama yaptı.

Duma Sözcüzü Volodin, Finlandiya sınır kasabası Lappeenranta'nın belediye başkanının bir NATO askeri üssüne ev sahipliği yapması durumunda, şehri Rusya'nın hedef tahtasına oturtacağını açıklayarak uyarıda bulundu.

Belediye başkanı, bu yönde bir imada bulunmuştu

Lappeenranta Belediye Başkanı Kimmo Jarva, kentinin bir askeri üsse ev sahipliği yapmak istediğini ima etmişti. Finlandiya medyasından Yle'nin haberine göre, Jarva, NATO'ya resmi katılımın Güney Karelya bölgesindeki insanlara ve işletmelere “güvenlik duygusu” getireceğini ifade etti.

"Alt yapı, hedef olur"

Sözcü Volodin ise iki ülke arasında bir çatışma çıkması durumunda önce askeri altyapının hedef alınacağı gerçeği nedeniyle belediye başkanının güvenliğin nasıl işlediği konusunda yanıldığını söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

“NATO üslerine ev sahipliği yapmak ne Finlandiya'yı ne de İsveç'i korumaz. Aksine, askeri altyapıya ev sahipliği yapan şehirlerin sakinlerini bir saldırıya maruz bırakır.” 

Lappeenranta kenti, yaklaşık 70 bin nüfusa sahip ve Rusya sınırına 20 km uzaklıkta.