image

PeyamaKurd - Rusya’nın Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kontrolünde bulunan ve bir süredir rejim ile Asayiş güçleri arasında gerilime sahne olan Haseke’de etkinliğini artırmaya çalıştığı kaydedildi.

Anadolu Ajansı’nın yerel kaynaklardan elde ettiği habere göre Rus güçleri, 25 Aralık 2020'de başladığı sevkiyatlarda Haseke'de 1000 civarında askerini konuşlandırırken, şimdi de Esed rejiminin kontrolündeki bölgelerde yerel unsurlardan kendine bağlı bir birlik kurmaya başladığı kaydedildi.

Rusya bu hayalini 2019 senesinde DSG kontrolünde bulunan Amude ilçesi ve Tel Temır beldesinde gerçekleştirmeye çalışmış fakat Nisan 2020 tarihinde ABD buna izin vermemişti.

Rus güçlerinin oluşturmaya çalıştığı yerel güçlere “Savunma Görevlileri” adını verdiği, ilk etapta kayıt olmak için 200 kişinin başvuru yaptığı belirtildi.

“Rejim güçleride bölgede etkinliğini artırma peşinde”

Bir diğer iddia ise bölgede bulunan rejim güçlerinin de Lübnan Hizbullahına bağlı milisleri silahlandırarak etkinliğini artırmaya çalıştığı yönünde.

Habere göre Hizbullah, iki hafta önce 200 militanını Haseke'deki Kamışlı Havalimanına sevk etti ancak Hizbullah militanları, kısa süre sonra havalimanından Rus güçlerince çıkarıldı.

Türkiye'nin DSG’ye karşı 9 Ekim 2019'da Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmasıyla, ABD askerlerinin Rojava’da boşalttığı bazı üslere Rus güçleri yerleşmişti.

Rusya, o tarihten bu yana Rojava'da DSG'nin kontrolündeki bölgelerde üs ve karakol sayısını artırarak varlığını güçlendiriyor.