image

PeyamaKurd - Rojava’daki duruma ilişkin Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Kürt birliklerine ait 3 binden fazla silah ve askeri teçhizatın Suriye’deki TSK ile temas hattından çekildiğini duyurdu.

Açıklamada bulunan Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Kürt birliklerine ait 3 binden fazla silah ve askeri teçhizatın Suriye’deki TSK ile temas hattından çekildiği bildirdi.

Suriyeli askerlerin Türkiye sınırında 84 geçiş kontrol noktası kurdukları kaydeden Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Tümgeneral Yuriy Borenkov, “29 Ekim saat 18.00 itibarıyla toplamda 34 bin kişinin yer aldığı 68 Kürt savunma birliğinin ve 3 binden fazla silah ve askeri teçhizatın TSK ile temas hattından 30 kilometre çekilmesi tamamlandı” sözlerine yer verdi.

Rus yetkili Borenkov ayrıca Suriyeli askerlerin Türkiye sınırında, 60’ı Kamışlı ve 24’ü Kobani bölgesinde olmak üzere toplam 84 geçiş kontrol noktası kurduklarını belirtti.

Öte yandan Rus tarafının Soçi’de sağlanan Rus-Türk mutabakatı kapsamındaki şartların tamamını yerine getirdiğini vurgulayan Borenkov, “Rus tarafı, 22 Ekim 2019 tarihli Rus-Türk mutabakat muhtırasında öngörülen tüm şartları eksiksiz olarak yerine getirdi” ifadesini kullandı.