image

PeyamaKurd -  Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Savunma Bakanları Toplantısı'nda çevrim içi bir konuşma yapan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, NATO’nun Rusya sınırlarına yaklaştığını ve muharebe potansiyelini önemli ölçüde artırdığını dile getirdi.

Sergey Şoygu, Doğu Avrupa’da kolektif güvenlik durumunun önemli ölçüde kötüleştiğini belirterek, NATO'nun doğuya genişletildiğini ve Rus topraklarının yakınlarına saldırı silahlarının konuşlandırıldığını hatırlattı.

Rusya’nın çabalarına rağmen kilit sorunları çözme önerilerinin Batı tarafından dikkate alınmadığını ifade eden Şoygu, ABD’nin mevcut uluslararası güvenlik mimarisini tamamen ortadan kaldırmak için bir rota belirlediğini dile getirdi.

"NATO sınırlarımıza yaklaştı"

Ayrıca açıklamasında, "Kuzey Atlantik İttifakı, sınırlarımıza yaklaştı ve muharebe potansiyelini önemli ölçüde artırdı" diyen Şoygu şu sözlere yer verdi:

Ukrayna'nın NATO'ya katılması, topraklarında koalisyon askeri altyapısını konuşlandırması için çabalar yoğunlaştırıldı.

Ukrayna, Rusya üzerinde bir baskı aracı olarak kullanılan, bize düşman bir devlete dönüştü. Dahası Ukrayna'nın nükleer silahlar ve bunların dağıtım araçlarını yaratacağı konusunda gerçek bir tehdit var."