image

PeyamaKurd - Belarus ve Polonya sınırlarında göç krizi artarken Rusya'ya ait Tu-160 tipi iki stratejik bombardıman uçağını bir eğitim misyonu için Belarus hava sahasına girdi.

Daha önce Rus jetlerinin Belarus’a gönderilmesi, dün de Tu-22m3 tipi iki bombardıman uçağının bu ülkenin hava sahasında uçuş gerçekleştirmelerini izledi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Belarus Savunma Bakanlığı yetkilileri, ülkenin hava sahasına giren Tu-160 tipi iki Rus strajetik bombardıman uçağının bir eğitim misyonunda yer aldığını duyurdu.

Rus uçakları ile ilgili bombardıman çalışmaları içeren ortak eğitimin yapıldığı alan, yeni bir göçmen akını nedeniyle gerilimin yüksek olduğu Polonya sınırının 60 km doğusunda yer alıyor. 

Uçuşlarla ilgili açıklama yapan Belarus Savunma Bakanlığı yetkilileri, Rus bombardıman uçaklarının hava sahalarındaki uçuşlarının düzenli hâle getirileceğini söylüyor. Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko da Rusya’ya Belarus sınırlarını beraber koruma teklifini götürdüğünü belirtti.

Rusya’nın stratejik bombardıman uçaklarının iki gün üst üste belarus hava sahasına gönderilmeleri, Belarus-Polonya sınırında toplanan binlerce göçmenin AB sınırlarına girmelerine izin verilmeyişi nedeniyle gerilimin yüksek olduğu bir döneme denk geldi.