image

PeyamaKurd - Suriye ve Rojava'daki askeri varlığını güçlendirmek isteyen Rusya'nın, Menbiç ilçe merkezinin yaklaşık 45 kilometre güneyinde, ilçe idari sınırları içerisindeki Cirah Askeri Havaalanı'nı, onarım çalışmalarının ardından yeniden faaliyete aldığı vurgulandı.

Esad rejimi tarafından kontrol edilen askeri havaalanını, buraya konuşlanan Rus ordusu birlikleri ile Esad rejim güçleri ortak kullanacak.

12 hangar ve 3 kilometre uzunluğunda pist yer alan Cirah Askeri Havaalanı'na konuşlanan Rus ordusu, Rojava'daki askeri varlığını arttırdı.

Bölgeye konuşlanan güçlere ilişkin açıklamada bulunan Rusya Savunma Bakanlığı, gerekli çalışmaların ardından askeri havaalanının törenle hizmete açıldığını bildirdi.

Ayrıca açıklamada askeri havaalanının Rus ve rejim güçlerince ortak amaçlar için kullanılacağı belirtilerek şu değerlendirmelere yer verildi:

"Havaalanında aydınlatma sistemi ve askeri nakliye, operasyonel taktik uçakların kullanımını sağlayan pist unsurlarının onarımı yapıldı. Hava trafik kontrol merkezi, iletişim ve radyo teknik araçlarıyla donatıldı. Havaalanına hava savunma sistemleri yerleştirdi."