image

PeyamaKurd - Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) kaynaklarına göre, İran hem Haseke’de hem de Kamışlo’da Fatiminyum Tugayları aracılığı ile bölgede bulunan genç erkekleri kendi bünyesine katma mücadelesini tüm hızıyla sürdürüyor.

SOHR kaynaklarından elde edilen bilgilere göre, İran destekli milislerin bu bölgelerde askere aldığı 315 kişinin Şam’a bağlı hareket eden eski Milli Savunma Kuvvetleri’ne (NSF) bağlı asker ve subaylar olduğunu aktardı.

Bu askerlerin dışında Şii grup Fatiminyum Tugayları’nın 395’i sivil de olmak üzere şu ana kadar 700’den fazla kişiyi bünyesine kattığı bildirildi.

SOHR kaynakları İran’ın bu hamlesine karşı Rusya’nın harekete geçtiğini, Kamışlo’da bulunan aşiret liderleri ve kanaat önderleriyle temasa geçtiğini aktardı. Bu çerçevede Rus güçlerinin bölgede bulunan Arap şeyhleri, aşiret liderleri ve Şam rejiminden bazı parlamento üyelerini toplayarak bir görüşme gerçekleştirdiği kaydedildi.

SOHR tarafından elde edilen bilgilere göre Ruslar, toplantı esnasında aşiret liderlerinden hem İran güçlerine hem de Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) karşı olarak Haseke ve Kamışlo’da Şam hükümetini desteklemeleri için çağrıda bulunduğunu belirtti.

SOHR kaynakları İran’ın son zamanlarda Suriye’de Şam rejimi ve Rusya’ya karşı askeri varlığını artırarak bölgedeki etkinliğini artırdığına dikkat çekti.

İran destekli milislerin özellikle Suriye ordusuna bağlı eski subay ve askerleri yanlarına çekmesinden en çok Rusya’nın rahatsızlık duyduğunu belirtiliyor. Kaynaklar Suriye’de devam eden ekonomik krizden dolayı maaşlarını alamayan bir çok askerin ya daha fazla maaş veren İran milislerinin safına ya da daha önce iddia edildiği gibi Libya’daki Hafter güçlerine katılmak için bölgeyi terk ettiğini iddia ediyor.