image

PeyamaKurd - Suriye'de yaşanan füe saldırıları ile ilgili açıklama yapan Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Suriye ordusunun envanterinde olan Rus yapımı Pantsir-S ve Buk-M2 sistemlerinin İsrail’in bu ülkedeki hedeflere fırlattığı füzeleri imha ettiği ileri sürdü.

Bugünkü basın açıklamasında saldırı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Vadim Kulit, Suriye ordusunun envanterinde olan Rus yapımı Pantsir-S ve Buk-M2 sistemlerinin İsrail’in dün gece fırlattığı 7 füzeyi imha ettiğini duyurdu.

Rus yetkili açıklamasında İsrail’in saldırısının detaylarına yer vererek şu ifadeleri kullandı:

“19 Temmuz, saat 23.39 ila 23.51 arasında, İsrail Hava Kuvvetlerine ait dört F-16 taktik savaş uçağı, ABD güçlerinin kontrolündeki El Tanf bölgesi üzerinden Suriye hava sahasına girdi ve Halep kentinin güneydoğusundaki hedeflere 8 güdümlü füze fırlattı. 7 füze imha edildi."

Ayrıca Rus askeri yetkili, füzelerden bir tanesinin Halep'in güneyindeki Es-SefirA şehrinde bulunan bilim ve araştırma merkezinin binasına zarar verdiğini de belirtti.