image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi askeri seferberlik ilanından hemen sonra Rusyalı erkekler ülkeden kaçmak için her türlü yolu denedi. Uluslararası haber ajansları komşu ülke sınırlarından kuyruk fotoğrafları paylaşırken, havayoluyla ülkeyi terk etmeye çalışanların adreslerinden biri Türkiye oldu.

Ruslar hem kara hem havayoluyla ülkeyi terk etmeye başladı. Gürcistan sınırında kilometrelerce kuyruk oluştu. Bir Rus vatandaşı erkek, potansiyel olarak savaşa gönderilecek gruba girdiği için, yanına hiçbir şey almadan pasaportunu kaptığı gibi sınıra koştuğunu belirtti.

“Sınırlar doldu taştı”

Gürcistan, Rusların vize almadan girebildiği birkaç komşu ülkeler arasında yer alıyor. Rusya ile 1300 kilometre sınırı paylaşan Finlandiya ise vize istiyor. Finlandiya sınırında da gece boyu trafik olduğu fakat bunun yönetilebilir seviyede kaldığı belirtildi.

Havayoluyla ulaşılabilen noktalar arasında ise İstanbul, Belgrad ve Dubai başı çekiyor. Askeri seferberlik kararının ardından Türk Havayolları'nın (THY) bilet fiyatlarında aşırı artış dikkat çekmişti.

Kremlin ise askerlik çağındaki Rus erkeklerinin ülkeden kaçtığına yönelik Batı basınında yer alan haberin "abartı" olduğunu söylüyor.