image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun kararı doğrultusunda Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini belirten Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dışarıdan çözümlerin empoze edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Kıbrıs sorununa yönelik değerlendirmelerde bulunan Lavrov, Yunan Efemerida ton Sindakton gazetesine verdiği açıklamada, "Kıbrıs sorunu için herkes için kapsamlı, adil, kalıcı ve uygulanabilir bir çözüm gerektiğine inanıyoruz. Nihai karar, farklı parametreler göz önünde bulundurularak Kıbrıs'taki toplumlar tarafından BMGK'nın kararı doğrultusunda müzakereler sonucunda alınmalı" ifadesini kullandı.

Lavrov, dışarıdan hazır çözümlerin ve yapay süreçlerin empoze edilmesini kabul edilemez olduğunu belirterek, Rusya'nın BMGK'nın çözümün dışarıdan faktörleriyle ilgili bir karar alması teklifinin geçerli olduğunu belirtti.

Diğer taraftan Rus Bakan, konuşmalarının devamında uluslararası hukuk, karşılıklı saygı çerçevesinde diyalog ve diplomasi ile Akdeniz'in güvenlik ve istikrarının yanı sıra halkları için barış ve refahın sağlanabileceğini de dile getirdi.