image

PeyamaKurd - Suriye’deki Rus varlığına yönelik açıklamada bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen iş adamı Yevgeny Prigozhin'in, İdlib'e yönelik nihai saldırı için paralı asker ordusu kurduğu ileri sürüldü. 

Rus iş adamının açıklamasına ilişkin Bloomberg'in haberine göre, tankların ve ağır silahların da kullanılacağı asker güce Rusya yakın hava desteği sağlayacak. Prigozhin, Rus paralı askerleri bir araya toplayıp İdlib için hazırlıyor. 

İdlib’te faaliyet gösterecek tankların ve ağır silahların da kullanılacağı asker güce Rusya yakın hava desteği sağlayacak. 

Rusya'nın bu askeri güçlerle birlikte, Esad rejiminin de katılımıyla İdlib'de muhaliflerin kontrolündeki bölgeye nihai saldırıyı başlatacağı belirtiliyor. Nisan ayı sonundan bu yana Rusya ve İran destekli rejim güçlerinin saldırılarında 1000'e yakın sivil ölürken 600 bini aşkın sivil de yerlerinden oldu. 

Öte yandan Rusya ve İran'ın desteğini alan Esad rejimi İdlib'in güney kırsalındaki Han Şeyhun'u 20 Ağustos'ta ele geçirmiş ve bölgedeki sivil alanlara yönelik saldırılarına devam etmişti.