image

PeyamaKurd - Beşar Esad’ın DSG’ye yönelik orduya katılım çağrısını değerlendiren Rus uzman Demidenko, Şam’ın 2011 öncesi düzene dönmek istediğini belirterek “Suriye ordusu diye bir şey kalmadı” dedi. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rusya Sosyal Bilimler Enstitüsü Ortadoğu uzmanlarından Sergey Demidenko Esad’ın son açıklamalarını ve Kürtlerin Suriye ordusuna katılma ihtimalini Rus Haber portalı Ria Novosti’ye değerlendirdi. 

Haberde, Suriye Ordusu’nun Demokratik Suriye Güçleri’nden (DSG) saflarına katılması yönündeki çağrı değinilerek, Suriye hükümeti ile Kürtler arasında ittifak arayışlarının sürdüğüne vurgu yapıldı. Haber portalı uzman görüşüne yer verdi. 

Öte yandan Suriye Bevlet başkanı Esad Kürtleri, Türklere karşı birlikte mücadele etmeye davet etti. “Suriye hükümeti Kürt savaşçı grupları orduya kabul etmeye hazır” dedi. Esad, ayrıca Amerika’nın desteklediği Kürtler dahil bütün Kürt gruplarıyla diyaloğa hazır olduğunu dile getirdi. 

Rus uzman açıklamasında, “Şimdi Kürtlerin tam olarak neye katılmaları gerektiği tam olarak belli değil, çünkü Suriye Ordusu diye bir şey şu anda mevcut değil. Suriye ordusu dedikleri şey birkaç yıl önce ‘Esad yanlısı oluşumlar’ adı verilen çeşitli gruplardan oluşuyor. Ve bu gruplar Suriye silahlı kuvvetlerini oluşturuyor” sözlerine yer verdi.