image

PeyamaKurd - Ukrayna’nın yaptığı askeri hazırlıkları hakkında bilgiye sahip olduklarını ifade eden Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko, “Sağduyunun kazanmasını umuyoruz” ifadesini kullandı.

Rusya diplomat Andrey Rudenko, Valday Uluslararası Tartışma Kulübü tarafından düzenlenen ‘Yeni, Tarihi Etkileşim Aşamasındaki Kalkınma ve Güvenlik Tehditleri Karşısında Rusya ve Özbekistan’ adlı konferansta şu ifadeleri kullandı:

“Mevcut Ukrayna yönetimiyle ilgili bir tahminde bulunmak çok zor, her şey olabilir. Ama tüm bunlar askeri planlamamızda dikkate alınmakta. Her şeye rağmen Kiev’de sağduyunun kazanmasını ve Donbass’la da ilgili olarak işin askeri senaryoya varmamasını umuyoruz."

Andrey Rudenko açıklamasında, Ukrayna’nın Minsk Anlaşması’ndan olası çekilmeyi, çatışmayı uzatacak ve gerilimi artıracak “çıkmaz yol” olarak niteleyerek, Ukrayna’ya ‘Demir Kubbe’ hava savunma sisteminin sağlanması olasılığına değindi.

Ayrıca Rus yetkili açıklamasının devamında, “Bekleyip gerçekte ne olacağına bakalım. Ama her halükarda Ukrayna’nın askeri kaslarını pompalaması, üstelik dışarıdan böyle yoğun desteği alması, Ukrayna’nın güneydoğusundaki çatışmanın barışçıl biçimde çözümüne yardımcı olmuyor" sözlerine yer verdi.