image

PeyamaKurd - Kiev yönetiminin Donbass’a saldırı amaçlı birlikler gönderdiğini aktaran Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ukrayna ordusunun güç kullanmaya hazır olduğu yönünde bilgiler aldıklarını vurguladı.

Sözcü Zaharova haftalık yaptığı basın toplantısında, "Son günlerde Ukrayna ordusunun Donbass'ta güç kullanma ihtimali üzerine aktif şekilde hazırlanmaya başladığı yönünde aldığımız bilgiler giderek sıklaşıyor" sözlerine yer verdi.

Ukrayna’da sıkıyönetim ilan edilmesinin Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun Donbass’ta yeni bir provokasyon hazırlama niyetini saklamaya yönelik bir kılıf, kamuflaj olarak nitelendiren Zaharova, tüm bunların yine ‘Rusya saldırganlığına’ kanıt olarak servis edileceğini düşündüklerini belirtti.

Ukrayna’nın yasağa rağmen Donbass'a insansız hava aracı (İHA) gönderdiğini, bu İHA'lar arasında saldırı amaçlıların da olduğunu dile getiren Zaharova, "IŞİD'in taktiğini alan Ukrayna güçleri, İHA'lar yardımıyla sivil hedeflere el bombaları ve patlayıcılar bırakıyor. Bu eylemlerden bölge halkı, siviller zarar görüyor" şeklinde konuştu.