image

PeyamaKurd - İngiltere Genelkurmay Başkanı Amiral Tony Radakin, Rusya’nın Batı altyapısını hedef almak amacıyla uzay tabanlı silahları kullanabileceğini bildirdi.

İngiltere Genelkurmay Başkanı Amiral Tony Radakin, Telegraph'a verdiği demeçte, Rusya'yı İngiltere için uzun vadeli bir tehdit olarak gördüğünü belirtti

Amiral Tony Radakin,, Moskova'nın Batı altyapısını hedef almak için uzay tabanlı silahları kullanabileceğine dikkat çekti.

Radakin ,“Rusya'nın uzayda yetenekleri var. Bunun bir örneğini geçen yılın sonunda, Rusya'nın uzayda muazzam enkaz oluşturan bir nesneyi patlatmasıyla gördük. Rusya'nın nükleer yetenekleri var, Rusya'nın sualtı yetenekleri var” dedi. 

“Rusya kendi altyapısını hedef alıyor”

Amirallerin Rusya'nın “sualtı yeteneklerinden” bahsetmesi, geçen hafta Rusya-Almanya Nord Stream gaz boru hatlarında meydana gelen bir dizi patlamadan sonra yapıldı. Batı'da bazıları Rusya'yı kendi altyapısını hedef almakla suçlarken, Moskova bu suçlamaları "aptalca" olarak değerlendirdi.

Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü düşünce kuruluşu müdür yardımcısı Malcolm Chalmers, The Telegraph'a, Batı'nın iletişim altyapısını devre dışı bırakabilecek uydu sistemlerine bir Rus saldırısını öngörebileceğini söyledi.

Malcolm Chalmers, “Rusya, dünya çapında hem askeri hem de sivil kilit rol oynayan GPS sistemlerine de saldırabilir. Telefonlarımızın ve arabalarımızın çoğunda kullanılan uydu navigasyon sistemleri gibi sivil hizmetlerde bazı aksaklıklar olabilir” ifadelerini kullandı.