image

PeyamaKurd-Irak’taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, yaşanan ABD - İran gerginliği karşısında ülkesini uyardı.

Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Mukteda es-Sadr, Iraklıların birlik olmaması durumunda Irak’ın sonunun geleceğini söyledi.

Amerika, Kerkük’te ABD askerlerinin yönelik gerçekleşen ve Haşdi Şabi’yi sorumlu tutuğu saldırının ardından, örgütün Irak ve Suriye’deki 5 hedefini bombalamış saldırıda Haşdi-Şabi, 25 üyesinin öldüğünü, 51 kişinin de yaralandığı duyurmuştu.

‘Irak’ın Amerika - İran savaşının içine çekilmesinden yana değilim’

Amerikan’nın İran milis güçlerini hedef alan saldırı için Sadr, “Irak’ın, Amerika - İran arasındaki savaşın içine çekilmesinden yana değilim. Amerika - İran savaşının körüklenmesinden yana da değilim. Irak’ın bir savaşa zorla sürüklenmesini ve Amerika - İran savaşının meydanı olmasını istemiyoruz” dedi.

Sadr, Irak’ın ileri gelen isimlerinin ciddi bir tutum sergilemesi gerektiğini, Irak’ın bu yıkım savaşından uzak tutmaları gerektiğini aksi takdirde kurunun yanında yaşın da  yanacağını kaydetti.

‘Bu savaş Irak’ın sonu olur’

 “Iraklıların birlik olmaması halinde bu savaş Irak’ın sonu olur” diyen Sadr, “Çünkü barış ve inşaya ihtiyacımız var. Irak bunu kaldıramaz ve savaşa girmeyi kaldıramaz. Bunu yapmak isteyen kim olursa olsun, halk düşmanıdır”  ifadelerini kullandı.