image

PeyamaKurd - Sairun Hareketi lideri Muktada es-Sadr, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi hükümetinin feshedilmesi ve erken seçime gidilmesi çağrısında bulundu. 

Bağdat ile güneydeki bazı illerde, "işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yoksunluğu"nu protesto etmek amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösteriler dördüncü gününde sürüyor. 

Yapılan gösterilerde şimdiye kadar 50 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 2 bin 500 kişi yaralandı. 

Eylemlere ilişkin açıklamada bulunan Sadr, Iraklıların dökülen kanlarını şerefle korumalarını isteyerek, Abdulmehdi liderliğindeki hükümetinin tamamıyla feshedilmesini istedi. 

“Halkın dökülen kanına sessiz kalmayacağız” 

Irak’ın erken seçime gidilmesi çağrısında bulunan Mukteda Sadr, yapılacak erken seçimlerin Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde yapılması çağrısında bulundu. Sadr ayrıca, halkın dökülen kanı karşısında sessiz kalınamayacağını dile getirdi. 

Açıklama ile ilgili Kürdistan basınına konuşan Sadr Hareketi liderlerinden Hakım Zamıli, Mukteda Sadr tarafından açıklamanın doğru olduğunu ifade etti. 

Sadr'a bağlı Sairun Koalisyonu ile Hamis el-Hancer liderliğindeki Ulusal Eksen Cephesi milletvekilleri, bu akşam aldıkları kararla meclis çalışmalarını askıya aldığını duyurmuştu. Şii Sairun Koalisyonundan yapılan yazılı açıklamada, hükümet göstericilerin taleplerini yerine getirene kadar meclisteki çalışmalarını askıya aldıkları belirtildi.