image

PeyamaKurd - Fetih Koalisyonu Lideri Hadi Amiri’ye mektup gönderen Sairun Hareketi Lideri Mukteda es Sadr,  “Seninle koalisyon kurdum, yolsuzluk yapanlar ve milislerle değil” diyerek uyarıda bulundu.

Hadi Amiri’ye gönderdiği mektupta hükümet kurma çalışmalarındaki bakanlıklar üzerinde yapılan pazarlıkları gündeme getirerek sert eleştirilere yer veren Mukteda es Sadr, “Fetih Koalisyonu üyeleri ile bazı Sünni siyasiler arasında tarif edilemeyecek farklı tarafların desteğiyle büyük paralarla bakanlık pazarlıkları var. Birlikte bağımsızlığı ve egemenliğinin korunması amacıyla Irak’ı yeni ve dürüst bir şekilde idare etmek üzere anlaştık. Bu yolda birlikte devam etmek için sevgili Irak ve halkına söz verdik” ifadesini kullandı.

Varılan anlaşma noktasında uyarıda bulunan Mukteda es Sadr, “Ya o anlaşmayı devam ettireceğiz ya da bütün kazanımları kendiniz için alın ve halkın gözü önünde istediğiniz gibi kullanın ya da reform için çabalayın. Ayrıca ülke çıkarları için rekabet yapmayacağınıza söz vermiştiniz” sözlerine yer verdi.

Amiri komutasındaki milisleri sert dille eleştiren Sadr şu uyarılarda bulundu, “Sizinle anlaştık. Yolsuzluk yapan ve milislerle anlaşmadık. Irak ve halkını özgürleştirmek için savunma ve Haşdi Şabi’nin tek elde toplanması için anlaşmaya bağlı kaldığınıza inanıyorum.”