image

PeyamaKurd - Irak'ta Sairun Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Başbakan Adil Abdulmehdi'yi, ‘yeni bir derin devletin kurulabileceği' konusunda uyardı. 

Irak Başbakanı Adil  Abdulmehdi'ye yaptığı ve ‘kardeşlik tavsiyesi' olarak çağrısı olarak mesaj gönderen Sadr, “Sayın Başbakan'a çalışmalarında faydalı olacak kardeşçe tavsiyemde önemli noktalar bulunuyor. Bunlar, halkın ve Şii dini merciinin talepleridir. Ben de bunları iletmek zorundayım. Aksi takdirde, bu doğrultuda devam etmek ne yasal ne de mantıklı olacaktır. Aynı zamanda halk tarafından da kabul görmeyecektir” dedi. 

Sadr, ilk noktanın, bir tarafın diğerine eğilimli değil, tamamen bağımsız olması gerektiği, aksi takdirde bağımsızlıktan sapmanın, yeni bir derin devletin kurulmasına neden olacağını belirtti. 

Sadr, içişlerine yönelik uyarılarda bulanarak, “Başbakan'ın kamu hizmetlerini hayata geçirmek için çaba göstereceğini umuyoruz. Halk bu konudan oldukça muzdarip. Artık sabırları kalmadı” ifadesini kullandı. 

Üçüncü nokta olarak ise yolsuzlukla mücadele dosyasında birkaç suçlama dışında neredeyse hiçbir ilerleme kaydedilmesine dikkati çeken Sadr, bu sessizliğin yolsuzluğa çanak tuttuğunu ve bu durumun devam etmesi halinde incineceklerini vurguladı. 

Sadr açıklamasında, Başbakan'a ‘devletin ve güvenlik kurumlarının prestiji, Irak'ın bağımsızlığı ve egemenliği için mücadele eden güvenlik birimlerini zayıflatanları cezalandırmakta tereddüt etmeme' çağrısında bulundu.