image

PeyamaKurd - Mukteda es-Sadr’ın bakanı olarak adlandırılan Salih Muhammed el-Iraki, bazı siyasilerin Sadr yanlılarının mevcut gösterilerini “iradenin dayatılması” olarak nitelediklerini, ancak Ulusal Kurtuluş Koalisyonu’nun ilanından sonra “Erbil ve Anbar’a füzeler atıldığını unutmadıklarını” ifade etti.

Sadr’ın bakanı olarak bilinen Salih Muhammed el-Iraki sosyal medyada paylaştığı mesajında Koordinasyon Çerçevesi’nin seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından gerçekleştirdikleri grevlerin büyük yenilgiyle sonuçlandığını belirtti.

Sadr Hareketi seçimden sonra, Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) ve Sunni Egemenlik İttifakı ile hükümet kurmak amacıyla kurulan Ulusal Kurtuluş Koalisyonu’nun ilanının ardından  Erbil ve Anbar’a düzenlenen füzeli saldırıyı gündeme getirdi. Iraki, bazı siyasi çevrelerin Sadr yanlılarının gösterilerini “iradenin dayatılması” olarak değerlendirmesini kabul etmedi.

Salih Mihemed Iraki “Ulusal Kurtuluş Koalisyonu’nun ilanından sonra Erbil ve Anbar’a füzeler atıldığını unuttunuz mu? Zorla ve tehditle iradenin dayatılmasına esas teşkil eden ses kayıtlarını unutmak mümkün değil. Hastanelerin, santrallerin ve sandıkların yakılması unutulmamalı” ifadelerini kullandı.

Ayrıca İraki, “Çok fazla insanınız yok ve halkınıza karşı savaşıyorsunuz ve yolsuzluklarınız asla devam etmeyecek”dedi.