image

PeyamaKurd - Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’nin konutuna silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) düzenlenen saldırıya tepki gösterdi.

Tepkisini sosyal medyada yaptığı paylaşım ile dile getiren Sadr, “Ülkenin bilinen bir kişisinin hedef alınması, Irak’ın, Irak halkı ve ülke istikrarının açık bir şekilde hedef alınmasıdır” dedi. Sadr devamında saldırının, kaos ortamına dönüş olduğunu belirtti.

Irak’taki şiddetin ülke için tehlike olduğuna işaret eden Sadr, bu şiddetin ülke işlerine müdahaleye zemin hazırlayacağını ifade etti.

Öte yandan ordu ve güvenlik güçlerinin ülkenin kontrolü sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini kaydeden Sadr, Irak’ın güçlü bir şekilde dönmesi için bunun gerekliliğine dikkat çekti.

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin Yeşil Bölge’de bulunan konutuna gece saatlerinde SİHA saldırısı düzenlendi.

Saldırının ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Kazımi, “Ben iyiyim, ailemin yanındayım. Herkesi sakin olmaya ve serinkanlı kalmaya davet ediyorum” dedi.

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani saldırıyı bir terör eylemi olarak niteleyerek en sert şekilde kınadığını belirtmişti.