image

PeyamaKurd - Genel seçimlerde birinci gelen Sairun Koalisyonunun lideri Mukteda es Sadr, yaşanan olaylardan dolayı siyasi parti liderlerine uyarıda bulunarak, "güç ve makam kavgasından uzak durmaları" çağrısında bulundu. Irak’ın tehlikede olduğunun altını çizen Şii Lider Sadr, Bağdat'ta dün seçim sandıklarının bulunduğu en büyük depoda yangın çıkması sonrasında yaptığı yazılı açıklamada, "Irak, artık tehlikede" şeklinde uyarıda bulundu.

Sadr, Ülkedeki mevcut siyasi, ekonomik ve güvenlik şartlarından dolayı duyduğu memnuniyetsizliği dile getirerek siyasi liderlere "güç ve makam kavgasından uzak durarak ülkenin çıkarı için çalışmaları" gerektiğini vurguladı.

Sadr, siyasi liderlere yönelik çağrısında, "Irak yoksul, mazlum, öksüz, yaralı, dul, yaslı, yaşlı ve engellilerle dolu. Elektriksiz, tarımsız, sanayisiz, malsız, alt yapısız, hizmetsiz ve güvenli olmayan sınıra sahip Irak'ta hala Baas'ın izleri ve açık diktatörlüğü söz konusu. Makam, çıkar, nüfuz ve güç için ettiğiniz kavgalar yeter. Dış müdahaleler, patlamalar, terör, çatışma ve suikastları sonlandırmanın zamanı artık gelmedi mi? Silahları cami ve Hüseynilerde saklamak yerine silahlardan arınarak bunları devlete teslim etmenin zamanı gelmedi mi? Birileri ne zamana kadar yabancıların iradesine boyun eğmeye devam edecek? Sınırın ötesindekiler kim?” ifadesini kullandı.