image

PeyamaKurd - Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Twitter hesabından açıklamada bulundu.Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Kürdistan Bölgesi sınırlarında bulunan Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde başlatılan operasyona tepkide bulundu.

Irak’ın egemen bir ülke olduğunu vurgulayan Mukteda es-Sadr, bombardımanın tekrarlanması halinde sessiz kalmayacaklarını vurguladı.

Mukteda es-Sadr, “Komşu Türkiye haksız ve nedensiz bir şekilde Irak topraklarını bombaladı” diyen Sadr, “Irak topraklarından kendisine yönelik bir tehdit varsa, bu tehdidin ortadan kaldırılması için Irak’la işbirliği sağlamalı. Irak güvenlik güçleri bunu yapabilir” dedi.

“Bu tekrarlanırsa buna sessiz kalmayız” sözlerini dile getiren Sadr, açıklamasına şöyle  devam etti:

“Irak, tam egemenliğe sahip bir ülkedir, müdahale ve topraklarında güvenliğinin bozulmasını kabul etmediği gibi komşu ve dost ülkelere yönelik saldırıları da kabul etmez.”

Irak kanadında da tepki gelmişti

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahaf da yaptığı açıklamada  TSK’nın, Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde başlatılan operasyonu kabul etmediklerini ve aynı tepkide olduklarını söyledi.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise bir önceki gün PKK’ye yönelik karadan ve havadan “Pençe Kilit Operasyonu”nun başlatıldığını açıklamıştı.