image

PeyamaKurd- Sadr Hareketi Irak’ta, ‘Milyonluk Cuma’ sloganıyla önümüzdeki cuma günü alanlara inecek. Eylemin hazırlık komitesi tarafından yayınlanan bildiride, gösteri meydanlarının bir gün öncesinden bildirileceği duyuruldu.

Sadr Hareketi’ne bağlı tertip komitesi, yazılı bir bildiri yoluyla yaptığı açıklamada, cuma günü protestodan önce her iki hutbenin dinlenmesi ve sağlık tedbirlerine uyulmasını istedi.

Paylaşım için uyarı yapıldı

Açıklamanın devamında, katılımcılardan güvenlik güçleriyle koordinasyon içerisinde hareket etmeleri istendi. Görüntülerin alınması için ekiplerin olduğunun belirtildiği açıklamada, Cuma namazının başında görüntü alınmaması istenirken, kalabalığın milyonluk olmadığını yansıtmayacak görüntülerin paylaşılmaması istendi.

Sadr Bloğu’ndan 73 milletvekili istifa etmişti

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın talimatının ardından Irak Parlamentosu’nda 73 milletvekilinden oluşan Sadr Bloğu istifa etmişti. İstifalardan sonra ülkedeki siyasi dengeler yerinden oynarken, Sadr Hareketi’nin parlamentodan vazgeçmesiyle birlikte meydanlar üzerinden siyasete yön vermeye başlayacağına dair değerlendirmeler de gündemde yerini aldı.