image

PeyamaKurd- Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın Bağdat’taki ofisinin müdürü İbrahim el-Cabiri, mahkemenin halkla birlikte olmaması durumunda başka bir söylemlerinin olacağına dikkat çekti.

Irak’ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr’ın Bağdat’taki ofisinin müdürü İbrahim el-Cabiri, Sadr’ın mesajının net ve anlaşılır olduğunu, yargı için bir haftalık süre belirlendiğini belirterek, mahkemenin halkla birlikte olmaması durumunda başka bir söylemlerinin olacağını aktardı.

“Liderimiz, yargıya bir haftalık süre tanıdı”

El-Cabiri, “Mesajımız açık, daha önce Seyyid Mukteda es-Sadr yaptığı açıklamada 2 öncelikli noktaya vurgu yapmıştı. Birincisi, yargının Irak halkıyla olması gerekiyor. Anayasal süre doldu. Yolsuzlukçu siyasi partilerin yargıya büyük baskıları var” sözlerini dile getirdi.

Bununla birlikte yargının halkla birlikte olması durumunda, karar verip Irak Parlamentosu’nu feshetmesi gerektiğinin altını çizen Cabiri, yargının aynı zamanda seçimlerin zamanını belirlemesi gerektiğini söyledi.

Cabiri sözlerine şöyle devam etti: “Liderimiz, yargıya bir haftalık süre tanıdı ve bu doğrultudaki son kararını vermesini istedi. Yargının halkla olmaması durumunda başka bir söylememiz olacaktır.”

Ayrıca Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, gösterilerin başlamasının ardından yaptığı açıklamada, Irak Parlamentosu'nun feshedilmesi ve erken seçimler gidilmesi çağrısını yapmıştı.