image

PeyamaKurd - Mukteda es-Sadr, Yeşil Bölge’de çatışma durumunda olan taraftarlarına çekilme çağrısı yaptı ve çekilmeyen kişilerin kendilerinden olmadığını vurguladı.

Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Necef’te basın karşısına geçti. Olayları ele alarak kısa bir açıklama da bulunan Sadr, dünden bu yana yaşanan çatışmalarla yönelik, “Ölen de öldüren de cehenneme gider” ifadelerini kullandı.

Sadr, Bağdat’taki Yeşil Bölge’de bulunan ve çatışma halinde olan taraftarlarına 1 saat içinde bölgeden ayrılmaları için çağrıda bulundu.

“Siyasetten geri çekiliyorum”

Yapılan bu açıklama üzerine Sadr yanlıları Yeşil Bölge’den ayrılmaya başladı. Sadr, yaşanan çatışmalardan dolayı Irak halkından özür diledi, çözüm için herkesin çaba göstermesi gerektiğine dikkat çekti.

Güvenlik güçlerine tarafsız kaldıkları için teşekkür eden Sadr, çatışma halindeki kişilere de “Reform, silah ve roketlerle yapılmaz. Yolsuzluk bu şekilde bitmez” dedi.

Ayrıca Sadr yöneltilen bir soru üzerine, siyasetten tamamen çekildiğini ve kararından geri dönmeyeceğini diye yanıtladı.