image

PeyamaKurd - Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Tahran ve Riyad görüşmelerinin yanı sıra, seçimler ve ülkedeki yabancı güçlere ilişkin açıklamada bulundu.

Berhem Salih açıklamasında, ülkesinin son dönemde Suudi Arabistan ile İran arasında birden fazla diyalog görüşmesine ev sahipliği yaptığını dile getirdi.

Beyrut Enstitüsü Araştırmalar Kurumuna mülakatta bulunan Irak Cumhurbaşkanı, daha önce yerel medyada yer alan "Tahran ile Riyad arasında gizli görüşmeler yapıldığı" yönündeki söylentilere ilk kez açıklık getirdi.

Salih konuşmalarında, Irak'ın Suudi Arabistan ile İran arasında birden fazla diyalog görüşmesine ev sahipliği yaptığını belirterek, bu görüşmelerin tarihi ve içeriğine ilişkin ise bilgi vermedi.

Ayrıca Irak Cumhurbaşkanı açıklamasında, "İran komşumuz. Bölgesel çerçeveye dahil olmasını istiyoruz. Ancak egemenliğimiz konusunda da hassasız. Irak'ın bir çatışma alanına dönüşmesini istemiyoruz" sözlerine yer verdi.

Ülkedeki yabancı güçlere değinen Irak Cumhurbaşkanı Salih şu ifadeleri kullandı:

"Rojava bölgesinde El-Hol Kampındaki IŞİD'lilerle ilgili sorunumuz var. Herkes problemlerini üzerimize yıkmaya çalışıyor. Ülkemizde çok sayıda yabancı savaşçı var. Irak bu konuyla başa çıkamıyor; uluslararası iş birliğine ihtiyacımız var."