image

PeyamaKurd - Ülkedeki gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ülkede savaş durumu değişmediği sürece Taliban'ın hükümetle ciddi ve anlamlı bir diyalog kurmaya hazır olmayacağını vurguladı.

Başkent Kabil'de düzenlediği kabine toplantısında, savaşın durumunun altı ay içinde değişeceğini belirten Gani, "Ülkede savaş durumu değişmediği sürece" Taliban'ın diyalog kurmaya hazır olmayacağını dile getirerek, bu konuda ciddi bir çalışma yapıldığını ifade etti.

Afganistan'da bazı terörist grupların oluştuğunu ileri süren Eşref Gani, Taliban ve diğer terörist grupların, tüm uluslararası terörist kara güçlerini ülkeye getirdiğini iddia etti.

Eşref Gani açıklamasında, Taliban'ın son 24 yıl içerisinde hiçbir şekilde değişmediğini belirterek, "Belki Taliban eskisinden daha acımasız ve zalim olmuştur" ifadesini kullandı.

Afganistan Cumhurbaşkanı, militanların, diğer gruplarla iş birliği halinde saldırılarını son zamanlarda benzeri görülmemiş şekilde arttırdığını kaydederek, Taliban militanlarının her gün ortalama 50 ila 150 saldırı gerçekleştirdiğine dikkat çekti.

Ayrıca Afganistan Cumhurbaşkanı Gani açıklamalarında Taliban'ın, barış için hiçbir iradesinin olmadığını belirtti.