image

PeyamaKurd - Rusya-Ukrayna krizi ile birlikte artan savaş korkusu piyasaları etkilemeye devam ediyor.

OANDA analisti Edward Moya, “Eğer asker hareketi olursa, Brent petrol rahatlıkla 100 doları aşar” dedi.

Uluslararası Enerji Ajansı, Rusya ve Suudi Arabistan'ın başını çektiği OPEC+ ülkelerinin petrol üretimi ile hedefleri arasındaki açığın ocak ayında günlük 900 bin varile yükseldiğini açıklamıştı.

Piyasalarda savaş korkusu büyüyor

Yüksek enflasyon ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışı hazırlıklarıyla sarsılan piyasalarda savaş korkusu da büyüyor.

Ukrayna'da artan gerilim, petrol fiyatlarını yukarı itmeye devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı bugün yüzde 1'i aşan artışla 96 doları aşarak Ekim 2014 yılı sonrasındaki zirvesini yenilerken, Batı Teksas tipi petrol de 95 dolara yaklaştı.

ABD ve Avrupa Birliği, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda ağır ekonomik yaptırımlara başvuracaklarını açıklamıştı.

Söz konusu yaptırımların, petrolde mevcut arz sorunlarını daha da büyütmesinden ve fiyatların daha da yükseltmesinden endişe ediliyor.

OANDA analisti Edward Moya, “Eğer asker hareketi olursa, Brent petrol rahatlıkla 100 doları aşar” dedi.

ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan analistleri, 11 Şubat'ta geçtiği notta, yedek kapasite risk priminin artmasıyla petrol fiyatlarının 125 dolara yükselebileceği uyarısında bulunmuştu.

CMC Markets analisti Tine Teng, “yedek arz sınırlı ve pandemide en kötü dönemin geride kalmasıyla ekonomiler toparlanırken petrol talebi üretim artışını aştı” dedi.

Teng, “Liderler artan gerilimi yatıştırmak için acele etse de fiyatların yükselmesi uzun sürmeyecek” uyarısını dile getirdi.

Ukrayna krizi, euro karşısında doların değerini artırdı!

Öte yandan uzmanlar, Ukrayna’da savaş çıkması olasılığının doların değerini artırdığına dikkat çekti.

 Ukrayna krizi Euro'nun 1.1344 dolara kadar gerilemesine yol açtı. Dolar ise güvenli liman olarak görülen yen karşısında 116.33 ile beş haftanın zirvesini görmesinin ardından 115.37 yene kadar yükseldi.