image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) bağlı Suriye Demokratik Meclisi (SDM) Eş Başkanı Riyad Derar, federalizm talebinden vazgeçtiklerini belirtirken Suriye ordusunu sınırları beraber korumaya çağırdı.

Türkiye'nin operasyon açıklaması, ABD'nin çekilmesinin ardından stratejilerine ilişkin Riyad Derar’dan El Akhbar gazetesine konuştu.

 Suriye ordusuna sınırları koruma çağrısı yapan Derar “Suriye ordusu ülkenin sembolüdür, sınırları onunla beraber korumak ulusal eylemdir” ifadelerini kullandı. 

Derar, Suriye yönetiminin itiraz ettiği ‘federasyon‘ taleplerine yönelikte ise,  “Federalizm projesi eskiden bir gereklilikti. Literatürümüzden kaldırdık ve demokratik adem-i merkeziyetçilik ile değiştirdik” dedi. 

Beşar Esad yönetimiyle  ile bunları konuştuklarını da söyleyen Derar, “Ama Şam teslimiyet yolunda emrivaki dayatıyor. Reaksiyonlar üstten verildi, özellikle Velid Muallim’in (eski dışişleri bakanı)  federalizm ile ilgili açıklaması. Fakat projeyi (federalizmi) iptal ettik. Şam talebimize önşartsız cevap vermeli" ifadelerini kullandı.