image

PeyamaKurd- Irak'ta 12 Mayıs Cumartesi düzenlenen genel seçimin ardından Şii din adamı Mukteda El Sadr liderliğindeki bloğun seçimleri kazandığı resmi olarak açıklandı.

Geçen haftaki seçimde Sadr'ın liderliğindeki Sayrun listesinde, Sadr'ın partisi Istiqama'nın (Bütünlük) yanı sıra altı seküler grup ve Irak Komünist Partisi bulunuyor.

Irak Seçim Komisyonu, Sadr önderliğindeki Sayrun Lil Islah (Reforma Yürüyüş) listesinin parlamentoda 54 koltuk elde ettiğini duyurdu. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin liderliğindeki Zafer İttifakı ise seçimi üçüncü bitirerek 42 sandalyede kaldı.

Sadr hem ABD hem de İran karşıtı bir siyasetçi olarak bu iki ülkenin de destek vermediği bir isimdi. Milliyetçi din adamı Mukteda Es Sadr, Irak'taki ABD güçlerine karşı iki ayaklanmaya liderlik etmişti.

Ülkedeki ABD varlığına ve etkisine muhalif olan Sadr'ın, seçimin galibi olan hareketin lideri olmasına karşın karşın aday olmaması nedeniyle başbakan da olmayacak. Ancak yeni hükümetin kuruluşunda önemli bir etkisinin olacağı değerlendiriliyor.