image

PeyamaKurd- HDP’nin tutuklu Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması için “Adil, Özgür, Eşit ve Hilesiz Bir Seçim İçin Demokrasi Gönüllüleri” tarafından change.org’da imza kampanyası başlatıldı.

Adil, özgür, eşit ve hilesiz bir seçim için Selahattin Demirtaş serbest bırakılsın” başlıklı kampanyanın metninde, Demirtaş'ın bir vekil ve parti başkanı olarak tutuklanmasının, parlamentarizmin en temel ilkelerinden birinin; dokunulmazlığın çiğnenmesi anlamına geldiği belirtildi. 

Metinde: "Bugün Cumhurbaşkanı adayı olduğu durumda bu sadece Selahattin Demirtaş’ın hakları ve hukukunun değil, yurttaşlar ve seçmenlerin de eşit ve özgür koşullarda birbiriyle yarışan görüş ve kişiler arasından seçim yapma hakkının bir gaspı anlamına gelmektedir. 

Bu duruma son verilmesi için Anayasa Mahkemesi’ni, Yargıtay, Yüksek seçim Kurulu’nu göreve çağırıyoruz. Yurttaşlık haklarımızın bir gaspı olan bu hukuksuz, adaletsiz ve demokrasinin en temel ilkelerine bile aykırı olan bu duruma son vermek ve asgari ölçüde adil bir seçim için Demirtaş serbest bırakılmalıdır” çağrısı yapıldı.