image

PeyamaKurd - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun 76. oturumunda açıklamalarda bulunan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ülkesinin yıl sonuna kadar tüm dünyaya 2 milyar doz Kovid-19 aşısı tedarik etmeyi planladığını ifade etti.

Dünyanın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisiyle mücadele sürecini değerlendiren Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, "Çin, bu yılın sonuna kadar dünyaya toplam 2 milyar doz aşı tedarik etmek için çaba gösterecek" sözlerine yer verdi.

Şi Cinping açıklamasında, ülkesinin uluslararası konumunu asla diğer ülkeleri işgal etmek, 'zorbalık' yapmak veya dünyada hegemonya kurmak için kullanmayacağını belirtti.

Çin Devlet Başkanı Şi konuşmalarında, "Çin, her zaman dünya barışının mimarı, küresel kalkınmaya katkıda bulunan bir ülke; uluslararası düzenin savunucusu ve kamu mallarının tedarikçisidir. Çin, yeni gelişimiyle dünyaya yeni fırsatlar sunmaya devam edecek" ifadesini kullandı.

Ayrıca Şi açıklamasının devamında, BM'nin gerçek anlamda çok taraflılığın bayrağını yükseltmeye çağırarak şunları dile getirdi:

"BM, ülkelerin ortaklaşa evrensel güvenliği muhafaza etmeleri, kalkınma başarılarını paylaşmaları ve dünyanın geleceğine dair rota çizmeleri konusunda merkezi bir platform olarak hizmet vermelidir."