image

PeyamaKurd - Erbil’in Sidekan kasabasının sınır bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile PKK arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı ifade edildi. Çıkan çatışmalarda iki taraftan da ölü ve yaralıların olduğu iddia edildi. 

Sidekan Nahiye Müdürü İhsan Çelebi, dün gece Dêl Dağı’nın Helkeran köyü yamaçlarında PKK ile TSK arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını ifade etti.

Çelebi, "Gece saat 01:00 sıralarında bir grup PKK’li Dêl Dağı’nda konuşlu bulunan Türk askerlerine saldırdı. Saldırıya karşılık veren askerlerle PKK’liler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı" dedi. 

Çelebi, çatışmaların 3 saat kadar sürdüğünü her iki tarafta da ölü ve yaralıların olduğunu ifade ederek, “Helkeran köyü yakınlarında 4 PKK’linin cenazesinin yerde kaldığı, çatışmalarda yaralanan ve ölen askerlerin ise 3 helikopter ile bölgeden taşındığı bilgisini edindik" diye konuştu.  

Türkiye’den açıklama geldi 

Diğer yandan Türkiye Milli Savunma Bakanlığı resmi sayfasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Irak'ın kuzeyindeki teröristleri inlerinde basmaya devam ediyoruz. Pençe-1’de 4, Pençe-Kilit’te 3 ve Pençe-Kaplan bölgesinde 2 olmak üzere toplam 9 PKK’lı terörist, Kahraman Komandolarımız tarafından etkisiz hâle getirildi.”