image

Peyamakurd- İsrail tarafından Irak’taki Haşdi Şabi güçlerine yönelik gerçekleştirilen askeri operasyonların ardından bir açıklama da Şii Sadr Hareketi Lideri Mukteda es-Sadr’dan geldi.

Mukteda Es-Sadr, Haşdi Şabi'ye bağlı Iraklı grupların Suriye'den çekilmesini isterken, Haşdi Şabi'nin mühimmat deposunun bulunduğu Şuheda, Eşref, Sakr, Beled ve Kaim'deki üslerine 19 Temmuz ile 25 Ağustos'ta düzenlenen hava saldırılarına ilişkin soruşturmanın da uluslararası gözlemde yürütülmesi gerektiğini belirtti.

İsrail’e Uyarı

Konuyla ilgili sosyal medya platformu Twitter’dan açıklamalarda bulunan Sadr Hareketi Lideri Mukteda es-Sadr, "Irak'taki terör eylemleriyle ilgili (Siyonist düşmanı) temize çıkarmıyorum" ifadesini kullanarak başladığı açıklamasında devamla, "Ancak eminin böyle bir adım atmazlar çünkü bunun karşılığının güvenliği ve nüfuzu açısında sarsıcı olacağını, Siyonizmin sonunun Irak'ın elinden olacağını biliyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Irak, Küçük Duruma Düşebilir

Irak hükümetinin soruşturmayı etkili bir şekilde yürütmesi gerektiğine vurgu yapan Şii lider Sadr, sahadaki gerçekle bağdaşmayıp, sürece etkisi olmayan duygusal ve ateş püskürten beyanatlardan uzak durulmasını, aksi durumda Irak'ın küçük duruma düşebileceği uyarısında da bulundu.

Irak'ın, özellikle Suriye sınırının, tüm taraflardan korunmasının gerektiğini vurgulayan Sadr, "Iraklı gruplar da Suriye'den çekilmelidir." ifadesini kullandı.