image

PeyamaKurd - Irak’ta Şii siyasi liderler, seçim sonuçlarını kabul etmeyeceklerini belirtti.

Bağdat’ta Fetih Koalisyonu lideri Hadi Amiri’nin evinde toplanan eski başbakanlardan Nuri Maliki ve Haydar Abadi ile Haşdi Şabi Başkanı Falih Feyyaz ve Ulusal Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim, seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Söz konusu toplantının ardından yapılan açıklamada, nihai olmayan seçim sonuçlarının kendileri tarafından kabul edilmeyeceği belirtildi.

Yayımlanan açıklamada, “Son iki günde seçim sonuçlarının açıklanması noktasında yaşanan kaosu ve gerçeklerin açık şekilde ilan edilmemesinden dolayı Yüksek Seçim Komiserliği’ne karşı güvenimiz sarsıldı. Dolayısıyla seçim sonuçlarını bu şekliyle tekrar reddettiğimizi duyuyoruz. Bu sonuçların kabul edilmesi, toplumsal barışı tehlikeye atacak" ifadesi yer aldı.

Eski Başbakan Nuri Maliki'nin Kanun Devleti Koalisyonu da 37 vekille üçüncü sırada yer aldı.

İran’a yakın Fetih Koalisyonu ise 14 sandalye elde ederken, Hekim ve Abadi’nin oluşturduğu ittifak ise 4 sandalye elde edebildi.

Parlamentonun ikinci büyük grubunun ise 38 sandalyeyle eski Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi'nin (Sünni) liderlik ettiği Takaddum Partisi olduğu belirtildi.

Irak’ta 10 Ekim’de yapılan erken genel seçimlerde nihai olmayan sonuçlara göre, Şii lider Mukteda es-Sadr'a bağlı Sadr Grubu, 329 sandalyeli parlamentoya 73 vekil gönderdi.

Irak Yüksek Seçim Komiserliği, kesin sonuçları henüz açıklamadı.