image

PeyamaKurd - Irak’taki İran destekli Şii milisler, kesin sonuçların dün açıklandığı seçimleri reddettiklerini duyurdu.

Seçimlerinden büyük bir yenilgi ile ayrılan İran destekli gruplar, kesin sonuçlar açıklanmadan önce de tehdit mesajları ile seçim sonuçlarını reddediyorlardı.

Seçim sonrası İran’ın girişimiyle İtari Tensiq adıyla ittifak oluşturan İran yanlısı Şii partiler, seçim komisyonun sonuçlarını duyurmasının ardından yaptığı açıklamada Irak erken seçim sonuçlarını reddettiklerini ve seçim komisyonun sonuç bildirgesini kabul etmediklerini belirttiler.

İran yanlısı Şii siyasi taraflar, seçimde zaferle çıkan ve hükümet kurması beklenen Mukteda es Sadr’ın başkanlığını yaptığı Sadr Hareketi’ne karşı İtari Tensiq İttifakı’nı kurmuştu.

Irak'ta 10 Ekim'de yapılan genel seçimlerin resmi sonuçları açıklandı

Irak Bağımsız Yüsek Seçim Komisyonu, Şii lider  Mukteda es-Sadr liderliğindeki ittifakın seçim zaferini kesinleştirdi.

Bağdat'ta bir basın toplantısı düzenleyen Halef, yapılan tüm itirazların yeniden incelenmesinin ardından, daha önce açıklanan ilk seçim sonuçlarına göre Bağdat, Ninova, Erbil, Kerkük ve Basra'da birer sandalye olmak üzere toplam 5 sandalyede değişiklik olduğunu belirtti.

Açıklanan resmi sonuçlara göre 329 sandalyeli mecliste Sadr hareketi 73 sandalye kazanırken eski Meclis Başkanı Muhammed Halbusi liderliğindeki Sünni ittifak 37 sandalyeyle ikinci sırada yer aldı. Önceki seçim sonuçlarında 33 sandalye kazanan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ise 31 sandalyeyi kesinleştirdi.

İran'a yakınlığıyla bilinen Fetih ittifakı bir önceki seçimlere göre büyük kan kaybına uğradı. Fetih'in meclisteki sandalye sayısı 47'den 17'ye geriledi.

KDP’nin Erbil ve Musul’daki kürsüleri yapılan itirazlar sonucu KYB’ye geçti. Kerkük’te Türkmenlere ait bir sandalye Arap Şiilere geçerken Bağdat’ta Şiilerin bir kürsüsü Sünnilere geçti.