image

PeyamaKurd - NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Sırbistan'ın NATO ile koordinasyonundan memnun olduklarını ifade etti.

Batı Balkan turu kapsamında Bosna Hersek ve Kosova'nın ardından Sırbistan'a gelen Stoltenberg, başkent Belgrad'da Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Stoltenberg görüşmede, Sırbistan ile Kosova arasında devam eden gerginliği ele aldıklarını belirterek, barış ve güvenliğin korunmasında Kosova'daki Barış Gücü'nün (KFOR) önemine işaret etti.

KFOR'un bölgede 20 yıldır güvenliği sağladığını aktaran Stoltenberg, "KFOR, tüm toplulukların güvenliğinin garantisi. Sırbistan'ın da NATO ile koordinasyonu bizi son derece memnun ediyor. İki tarafa da gerginliği tırmandırmama çağrısında bulundum. Sırp Belediyeler Birliği'nin kurulmasını da destekliyoruz" diye konuştu.

Stoltenberg, "Belgrad ve Priştine'yi diyalog sürecine odaklanmaya davet ediyorum. Barış ve istikrara götürecek tek yol bu. KFOR, Kosova'nın kuzeyinde barış ve güvenliğin korunması görevine devam edecek" dedi.

Vucic de Sırbistan için NATO ve KFOR ile işbirliğinin önemli olduğunu kaydederek, "KFOR'un tüm topluluklar için güvenliği sağlamasına gerek yok, zira Kosova'nın kuzeyinde sadece Sırplar saldırıya uğruyor" ifadesini kullandı.

Kosova'nın kuzeyinde yaşanan baskı ve zulüm sebebiyle Sırpların yüzde 13'ünün evlerini terk etmek zorunda kaldığını savunan Vucic, "Gelecek dönemde NATO ile daha iyi bir iletişim kurmaya çalışacağız. Ancak Sırbistan, kendi ordusunu nereye ve ne zaman konuşlandıracağına karar verir" dedi.

Vucic, "Albin Kurti, Kosova Başbakanı olduğu sürece Sırp Belediyeler Birliği kurulmayacak. Sürekli bir bahane arıyor. Önce imza lazım diyor, sonra başka şeyler. Büyük güçler kendi evlatlarını korumaya devam edecek, hayatta kalmayı başaran Sırplar da yaşadıklarını anlatacak" diye konuştu.