image

PeyamaKurd - İnsan hakları ihlalleriyle gündem olan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi liderliğindeki Kahire yönetimi, baskı altında.

Muhalifler, ülkede şimdiye kadar çözüme kavuşturulamayan insan haklarının derinlemesine iyileştirilmesini öne sürüyor.

Fakat halen binlerce siyasi tutuklu, Mısır hapishanelerinde tutuluyor.

Hapishanedeki insanların hakları dışında Sina Yarımadası'nda da halka karşı 'yıldırma politikaları' izlendiği belirtiliyor.

Buna karşılık olarak Mısırlıların ülkedeki mevcut insan haklarını protesto etmek için girişimlerde bulunduğu belirtiliyor.

Sisi rejimi karşıtlarının ülkede 6-18 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi COP27 esnasında sokaklara çıkılacağı bildiriliyor.

Eylül 2020 tarihinde onlarca Kahire yönetimine karşı gelen eylemci Cumhurbaşkanı Sisi'nin istifa etmesi amacıyla protesto düzenlemişti.

Diger yandan Mısırlılar insan hakları ihlallerini ve ekonomik krizi protesto etmek amacıyla 2021 yılının başlarında eylemler gerçekleştirmişti.

Sisi hükümeti, gerçekleştirdiği yolsuzluklar, insan hakları ihlalleri, devlet gıda yardımlarının kesilmesi gibi uygulamalar nedeniyle ağır eleştirilere maruz kalıyor.

Cumhurbaşkanı Sisi bu yıl artan gıda fiyatları için halka "Hz. Muhammed'in zor zamanlarda yaptığı gibi yaprak yemelerini" tavsiyesinde bulunmuştu.