image

PeyamaKurd - Botaş'a ait Batman-Dörtyol Ham Petrol Boru Hattı’nın yaklaşık 507. kilometresindeki sızıntı nedeniyle Dicle Nehri'ne tonlarca ham petrol aktı.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Sinan Köyü'nde, Botaş'a ait petrol boru hattından sızana petrol Dicle Nehri'ne aktı.

Vatandaşların koku alması üzerine yetkililere bildirilmesiyle olay yerine Batman Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri ve AFAD ekibi gönderildi.

Sızıntı Batman Çayı’nda da gözlemlendi. Batman Valiliği'nden yapılan açıklamada, Mirzabey köyü ile Balpınar beldesi arasında bulunan Balpınar kum ocağı mevkiinde petrol sızıntısının meydana geldiği söylendi.

Botaş'tan hadiseye dair açıklama

Botaş konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve gece saatlerinde meydana gelen sızıntı sonrasında bölgeyi besleyen vanaların iki dakika içerisinde kapatılarak petrol akışının durdurulduğunu söyledi.

Botaş açıklamasına şöyle devam etti: 

"Acil Müdahale Ekiplerimiz olay yerine intikal ederek müdahale çalışmalarına ivedilikle başlamıştır. Batman Valiliği, Devlet Su İşleri, AFAD ve Emniyet birimlerinin koordinasyonunda yapılan çalışmalarla üç farklı noktada bariyer sistemleri oluşturularak petrolün yayılımı önlenmiştir.

"Barajlar, sulama kanalları, içme suyu altyapısı ile ilgili gerekli tüm çevresel tedbirler alınmıştır. Yine bu kapsamda gerekli tüm ekip ve ekipmanlar bölgeye sevk edilmiş, çevresel temizlik ve hasar onarım çalışmalarına başlanmıştır."