image

PeyamaKurd - Terör örgütü IŞİD'e karşı, Irak sınırına yakın Hecin bölgesinde ABD destekli Koalisyon güçleri ile birlikte savaşan YPG kanadı DSG'den 68 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. 

IŞİD'e yönelik operasyona ilişkin Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SNHR), “Cuma akşamından Cumartesi sabahına kadar” devam eden IŞİD saldırıları sonucunda YPG destekli DSG'de yaşamını yitirenlerin sayısını daha önce 41 olarak açıklamış ancak ilerleyen saatlerde 68 olarak değiştirmişti.

DSG'de yaşanan bilançoyu açıklayan SNHR yetkilisi Rami Abdurrahman yaptığı açıklamada, "ABD tarafından havadan desteklenen DSG gece boyunca çatıştı. Bilanço, ön cephede ağırlaştı. İlaveten 100 civarında da yaralı bulunmaktadır" şeklinde konuştu. 

ABD öncülüğündeki koalisyon Sözcü Sean Ryan, yaşanan durama ilişkin şaşkın olduklarını belirterek, “Bir kum fırtınasının terör örgütü IŞİD’e karşı saldırı için fırsat doğurdu. Bu saldırı karşısında şaşırdık. Ancak hava artık açtı ve sahadaki ortaklarımıza hava ve kara desteği vermeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.