image

PeyamaKurd- SOHR, Türkiye’nin şu ana kadar Libya’ya gönderdiği Suriyeli savaşçı sayısının 4 bin 750’ye ulaştığını duyurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR),  savaşçılardan yaklaşık 200’ünün ise Avrupa’ya kaçtığını, bir grup savaşçının ise Libya’ya gitmek için yola çıkacağını belirtti. 

SOHR’a göre Türkiye’nin devam eden paralı asker gönderme stratejisinin bir parçası olarak Libya için yola çıkacak savaşçılar El Mutasım Tugayı üyesi.

200'ü İtalya'ya kaçtı

Hamza Tümeni olmak üzere diğer gruplardan yaklaşık kırk savaşçının İtalya’ya kaçtığını belirten SOHR, son kaçanlarla birlikte sayının 200’e yaklaştığını iddia ediyor. 

Libya’daki operasyonlarda öldürülen Suriyeli savaşçı sayısının da 117’ye yükseldiğini aktaran SOHR, öldürülen savaşçılar ise El Mutasım Tugayı, Sultan Murat Tümeni, Al Şamal Taburu, Hamza Tümeni ve Süleymanşah Tümeni mensubları olduğunu belirtiyor. 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin aktardığına göre, Suriyeli savaşçılar Trablus’un güneyindeki Selahaddin bölgesinde, Trablus Havaalanı yakınlarındaki El Ramla cephesinde ve El Hadaba Projesi bölgesinde öldürüldüler.

‘Libya’ya gitmek için Türkiye’de eğitim alıyorlar’

Libya’ya gönderilen savaşçı sayısının 4 bin 750 olduğunu belirten SOHR, şu ana kadar toplanan bin 900 savaşçının ise Libya’ya gitmek için Türkiye’de eğitim aldığını aktarıyor.